- Strona główna
-
Oferta edukacyjna
- Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Nasze Przedszkole otrzymało dotację w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 – priorytet 3.
Lubelski Kurator Oświaty i Gmina Lublin reprezentowana przez Prezydenta Miasta Lublin, 23 maja 2024 r. zawarły umowę w sprawie udzielenia w 2024 roku wsparcia finansowego z dotacji celowej budżetu państwa organom prowadzącym placówki wychowania przedszkolnego, szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w obszarze rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021–2025”.
Informujemy, że Przedszkole Nr 73 w Lublinie otrzymało wsparcie finansowe w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”- Priorytet 3.
Dofinansowanie w ramach NPRCz wynosi 3000,00 zł. Wkład własny placówki to kwota 750,00 zł. Fundusze zostaną przeznaczone na zakup książek dla dzieci oraz realizację działań promujących czytelnictwo.
Działania wynikające z realizacji programu będą prezentowane na stronie www przedszkola oraz w mediach społecznościowych przedszkola.
W ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa, Priorytet 3, nasze przedszkole zaplanowało działania, które mają na celu promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa u dzieci m.in.:
- Wzbogacenie kącików z książkami dostępnych dla dzieci w salach.
- Zorganizowanie przedszkolnej biblioteki- dzieci będą mogły wraz z rodzicami wypożyczać książki do domu.
- Zaproszenie wybranego autora książek dla dzieci do przedszkola na spotkanie z dziećmi.
- Realizacja zajęć edukacyjnych z użyciem zakupionych książek.
- Organizowanie zabaw promujących czytelnictwo min. tworzenie książeczek, zabawa w księgarnię, quizy czytelnicze, zabawy w teatr.
- Zapraszanie rodziców i innych osób, które będą czytały książki dzieciom.
- Moja ulubiona książka- prezentacja ulubionych książek.
- Zorganizowanie wystawy prac dziecięcych zainspirowanych literaturą dziecięcą.
- Organizowanie wyjść i wycieczek zainspirowanych książką.
- Współpraca z Miejską Biblioteką Publiczną – wymiana informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo. Aktywny udział w propozycjach biblioteki. Zapraszanie pracowników biblioteki na spotkania do placówki.
- Zorganizowanie spotkania z rodzicami nt. wpływu czytania książek na rozwój dzieci.
- Systematyczne wypożyczanie z biblioteki publicznej książek dla dzieci.
- Wydarzenia promujące czytelnictwo- zapoznanie z zawodem pisarza, poety, bibliotekarza, księgarza, wyjście do drukarni w celu poznania historii książki.
- „Moja ulubiona książka”-zorganizowanie konkursu plastycznego dla dzieci i rodziców.
- Zorganizowanie Przeglądu Recytatorskiego „Wesołe wierszyki”-dla dzieci z przedszkoli z Lublina.
- Współpraca z Klubem Seniora- wspólne czytanie, prezentacja wierszyków deklamowanych przez dzieci, wspólne zabawy zainspirowane książką.
Więcej na stronie
https://www.gov.pl/web/kultura/narodowy-program-rozwoju-czytelnictwa